اخبار

عملکرد بورس فلزات موجب پویایی بازار فولاد می شود

شفافیت عملکرد بورس فلزات

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد، گفت: روش و مشی بورس چنان که در دنیا رایج است، در بورس کالای ایران اجرا نمی‌شود و با وجود آن که اتحادیه آهن و فولاد و فلزات، برای راه‌اندازی بورس فلزات تلاش زیادی کرد، اما اکنون در قیمت‌گذاری‌ها کنار گذاشته شد.

به گزارش آهن با ما حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات، اظهار داشت: بعد از ایجاد و تشکیل بورس فلزات، سایر بورس‌های کالا تشکیل شدند.

وی با بیان اینکه علی‌رغم کمک و همکاری اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در راه ­اندازی بورس، اکنون به نوعی کنار گذاشته شده و هیچ دخل و تصرفی در آن نداشته و از این بخش استفاده و مشاوره گرفته نمی‌شود، افزود: متاسفانه قیمت‌گذاری‌ها، بدون حضور ذی‌نفعان اصلی و مجموعه­ های مرتبط انجام می‌شود.

رستگار، با بیان این که به طور کلی عملکرد بورس عملکرد مقبولی از طرف اتحادیه آهن و فولاد و فلزات و اصناف مرتبط نیست، و عملکرد آن شفاف نیست، می‌گوید: در جلسات متعددی که با مسئولان داشته‌ایم مکرر این نکته را تذکر داده‌ایم، اما متاسفانه اصرار و پافشاری بر این روش دارند و تاکید دارند این مکانیزم ادامه یابد. بر این اساس، بعضا با قیمت­گذاری،  به صورت دستوری قیمت‌ها افزایش یا کاهش پیدا می‌کند که این روند به هیچ عنوان مورد قبول ما نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد، عنوان کرد: اصلی‌ترین روش قانونی، دخالت صد در صدی تولیدکننده به عنوان صاحب نظر است. در عین حال، توزیع کننده، صادرکننده و حمایت از مصرف‌کننده هر کدام در جایگاه خود قرار داشته باشند، اما متاسفانه اکنون میان این گروه‌ها تداخل پیش آمده است.

رئیس اتحادیه فروشدگان آهن می‌گوید: اختیارات از برخی از این گروه‌ها گرفته شده و بعضا به گروه دیگری داده شده است. با توجه به مشخص بودن ایرادات، باید اصلاحات انجام شود و مطابق با ضوابط قانونی هر مجموعه‌ای مسوولیت خود را بر عهده داشته باشد. شیوه کنونی ممکن است در کوتاه مدت جواب دهد، اما در طولانی مدت، خسارات و زیان زیادی تحمیل می‌کند که به راحتی قابل حل نیست.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *