اخبار

رشد ۵ درصدی صنایع معدنی

سخنگوی وزارت صمت گفت: وزارت صمت به زودی موانع صادراتی تمامی محصولات معدنی و صنایع معدنی را در چارچوب حمایت از تولید داخل برطرف خواهد کرد.

 به گزارش آهن با ما امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت، از رشد ۵ درصدی حوزه معدن، رشد ۱۰ درصدی صادرات فولاد خام و ۴۴ درصد رشد صادرات مس کاتودی خبر داد و اظهارداشت: جنگ میان چین و تایوان، دامپینگ روسیه را خنثی خواهد کرد .

سخنگوی وزارت صمت درباره عملکرد معدنی این وزارتخانه در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری افزود: در مجموع خوشبختانه رشد ۵ درصدی حوزه معدن و صنایع معدنی را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کردیم که البته مواردی کمتر و بیشتر از ۵ درصد هم در بخشی مانند سیمان شاهد بودیم.

همچنین اقداماتی در راستای تشویق به سرمایه گذاری در حوزه معدن صورت گرفت که از جمله آنها سازماندهی و تنقیه مقررات حوزه معدن بود. در ده سال گذشته، بیش از ۳۰۰ بخشنامه در حوزه معدن ابلاغ شده که این هم ایجاد ابهام در مورد تصمیم گیری می‌کرد و هم بعضا در تعارض با یکدیگر بود و یا خلاء داشت. بنابراین موارد مذکور در حال تنقیه و قواعد و موارد زائد در حال حذف شدن است که این امر به شفافیت فضای سرمایه گذاری کمک می‌کند.

وی افزود: در سال جاری، در حدود ۱۷ میلیارد دلار طرح‌های سرمایه گذاری تعریف شد که عمدتا توسط شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی تحت عنوان پیشرانان پیشرفت ایران در حال اجرا شدن است که فقط ۸ میلیارد دلار آن برای ظرفیت سازی ۱۲ هزار مگاوات برق اختصاص یافته است تا شاید بتوان گفت بخش معدن و صنایع معدنی بیش از آنکه بر حوزه سرمایه‌گذاری به دلیل مشکلاتی که در زیر بخش‌ها از جمله آب و برق دارد تمرکز داشته باشد، به سمت سرمایه گذاری بر روی ظرفیت‌های گاز حرکت کرده است.

امید قالیباف برای شش ماهه پیش رو تا پایان سال پیش بینی کرد: ما در شش ماهه دوم سال دو برآیند داریم که به نظر می‌رسد یکدیگر را خنثی کنند. برآیند اول بحث جنگ میان اوکراین و روسیه است که سبب دامپینگ روسیه در بازار فولاد و کاهش قیمت‌ها شده و بحث دیگر بروز تنش میان چین و  تایوان است که این موضوع قیمت‌ها را در بازارهای جهانی با افزایش روبرو خواهد کرد. اساسا هر رخدادی برای چین نیمی از بازار فولاد دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کمااینکه اکنون رکود مسکن در چین قیمت‌ها را در ایران و در سایر نقاط دنیا کاهش داده. همین امر تاثیر به سزایی بر نرخ‌های زنجیره تامین مسکن داشته است.

سخنگوی وزارت صمت افزود: در ۴ ماهه نخست سال جاری، مقدار برق تحویلی به بخش صنعت معدن را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به میزان ۱۳ درصد افزایش دادیم. بنابراین در سایه هماهنگی مطلوبی که میان وزارت صمت و نیرو انجام شده وضعیت صنایع ما به لحاظ تامین برق بهبود یافته است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *