اخبار

مدیرعامل ذوب آهن: قیمت گذاری دستوری به نفع مصرف کننده نیست

مدیرعامل ذوب آهن: قیمت گذاری دستوری به نفع مصرف کننده نیست

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در جریان بازدید نمایندگان مجلس از این شرکت: بورس کالا به خوبی می‌تواند ایجاد شفافیت کند، اما  قیمت گذاری دستوری، نه تنها به نفع مصرف کننده نیست، بلکه ایجاد رانت می‌کند.

طرح مجلس برای ساماندهی زنجیره فولاد

به گزارش ایلنا از اصفهان، مصطفی طاهری نماینده زنجان و طارم در بازدید از کارخانه ذوب آهن اصفهان  اظهار داشت: طرحی در خصوص ساماندهی عرضه محصولات زنجیره فولاد کشور در مجلس مطرح و جلسات متعددی برای آن در کمیسیون صنایع و معادن و با حضور دست اندرکاران صنعت فولاد کشور برگزار شده است. در این راستا تلاش می کنیم از طریق بازدید از صنایع فولادی همچون ذوب آهن و فولاد مبارکه، نظرات کارشناسان این صنعت را جویا شویم و از نزدیک مسائل فولادسازان را بررسی کنیم .

او افزود: طرح مجلس برای قیمت گذاری و نحوه عرضه در زنجیره فولاد به منظور ساماندهی بازار این محصولات است. یکی از بخش‌های مهم این طرح، امکان رصد کردن ورود و خروج مواد اولیه و محصولات فولادی در بازار است .

این عضو کمیسیون صنایع و معادن اذعان داشت: تلاش مجلس این است که صنایع فولادی از طریق عرضه در بورس کالا، ابتدا نیاز داخل را تامین کنند و سپس مازاد آن صادرات شود. این امر هم  موجب تامین بازار داخل شده و هم مانع خام فروشی مواد اولیه می‌شود و درنهایت ایجاد ارزش افزوده را در پی دارد.

استفاده از کوره بلند در ذوب آهن اصفهان
استفاده از کوره بلند در ذوب آهن اصفهان

فولادسازان چه می‌گویند؟

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان نیز در این دیدار اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان تنها شرکت بزرگ فولادی کشور است که از شیوه کوره بلند استفاده می‌کند. این شیوه‌‌ای است که بیش از ۹۰ درصد فولاد دنیا را شامل می‌شود، به همین دلیل صدای این شرکت شنیده نشده و مشکلات آن دیده نمی‌شود.

او افزود: بورس کالا به خوبی می‌تواند ایجاد شفافیت کند، اما  قیمت گذاری دستوری، نه تنها به نفع مصرف کننده نیست، بلکه ایجاد رانت می‌کند.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اجرای کامل تعهدات این شرکت جهت عرضه محصولات در بورس کالا و تامین نیاز داخل، اظهار داشت : صادرات برای صنایع فولادی به ویژه ذوب آهن اصفهان، که ارز مورد نیاز خود را از این طریق تامین می‌کند،  بسیار حیاتی است؛ ضمن اینکه تولید فولاد کشور مازاد بر نیاز داخل است و تامین ارز در شرایط تحریم‌های ظالمانه، برای کشور ضرورت بسیار دارد.

فناوری کوره بلند در فولادسازی
فناوری کوره بلند در فولادسازی

یزدی زاده اظهار داشت: صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا، ارز آوری خوبی برای کشور به دنبال دارد و این امر مستلزم تامین مواد اولیه است.

او  افزود: ذوب آهن اصفهان به جهت استفاده از شیوه کوره بلند در تولید فولاد برخلاف سایر واحدهای فولادی کشور از یارانه انرژی برخوردار نیست. در واقع هزینه مواد اولیه و انرژی برای این شرکت مطابق قیمت‌های جهانی است و این امر رقابت را برای ذوب آهن اصفهان سخت می‌کند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *